Akıllı Tahta Nedir Ve Nasıl Çalışır? (2020)

Akıllı Tahta Nedir Ve Nasıl Çalışır? (2020)

Akıllı tahta; bilgisayarın gücünü, hızını ve esnekliğini elektronik bir kaleme ihtiyaç duymadan dokunmatik olarak tahta üzerinde kullanmanızı sağlayan bir teknolojidir. Akıllı tahtalar, eski sistem projeksiyonlu akıllı tahtalar ve yeni sistem LED akıllı tahtalar olarak ikiye ayrılır. Emko Eğitim Çözümleri olarak eğitimin olduğu her yerdeyiz ve Emkotech markası altında son teknoloji akıllı tahtaları müşterilerimize sunuyoruz. 

Akıllı tahta çeşitlerini yakından tanıyalım;

Akıllı Tahta Çeşitleri

Yeni sistem LED akıllı tahtalar

Yeni sistem LED akıllı tahta

 

Yeni sistem LED akıllı tahtalar, günümüzde en çok kullanılan ve en çok verim alınan akıllı tahta çeşididir. Ultra HD 4K destekli dokunmatik LED panel sayesinde, bir projeksiyon makinesine ihtiyaç duymadan harika görüntü kalitesi ve dokunmatik deneyimi sunar. Gelişmiş kızılötesi dokunmatik teknolojisi ile çalışan yeni sistem LED akıllı tahtalar, aynı anda 20 çoklu dokunuşa imkan sağlar.

Akıllı tahta ve OPS bilgisayar

 

 

Entegre Android modüllü akıllı tahta modelleri herhangi bir bilgisayara ihtiyaç duymadan Android işletim sistemiyle çalışabilir.

Akıllı tahtanın içine kolayca takılabilen Windows OPS bilgisayar ile fazladan bir bilgisayara ve kablolara ihtiyaç duymadan Windows 10 işletim sistemiyle çalışabilir. 

 

 

 

Entegre Android sistemli ve OPS opsiyonlu akıllı tahtamız Emkotech Nova S‘i ve sadece OPS opsiyonlu akıllı tahtamız Emkotech GO!‘yu linklere tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Projeksiyonla çalışan eski sistem akıllı tahtalar

Projeksiyonla çalışan eski sistem akıllı tahtalar, bir projeksiyon makinesi ve bir bilgisayarla birlikte çalışır. Bilgisayar ekranımızın akıllı tahta üzerine bir projeksiyon ile yansıtılması sayesinde dokunmatik olarak işlem yapmamıza imkan sağlar.

1. Kalemli Modeller

Ebeam Kalemli Akıllı Tahta

 

Teknolojisi eskimiş olan bu modeller ultrasonik ses dalgaları yardımı ile çalışır. Resimde görüldüğü gibi tahtanın köşesine yerleştirilen bir cihaz ve bu cihazla ses dalgaları yolu ile haberleşen bir dijital kalem ile çalışır. Pille çalışan bu kalemin ucuna baskı uygulandığında ses dalgaları yaymaya başlar, cihaz ise bu yayılan ses dalgalarını algılayarak kalemin yerini belirler ve böylece hareketi algılayarak tahtayı kullanmanızı sağlar.

Emkotech Integral kalemli akıllı tahta

 

Kalemli akıllı tahta modellerinde yüzey dokunmatik değildir. İsterseniz cihazı düz bir duvar ya da uygun başka bir yüzeyde kullanabilirsiniz. Bu yönüyle diğer modellerden avantajlı olsa da dezavantajlı yönleri de vardır. Kalem pil ile çalıştığı için belli aralıklarla pil değiştirmeniz gerekir. Kalem bozulduğu zaman ya da kaybolduğunda sistem kullanılamaz hale gelir ve yeni bir kalem edinmek için belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Nadir de olsa cihaz belirli bölgelerde algılama problemi yaratabilmektedir. Eğitim sektöründe öğrencilerin olduğu bir ortamda kalemin bozulması, kırılması veya kaybolması oldukça sık görülmektedir. 

2. Rezistif Yüzeyli Sistemler

Dokunmatik ekranlı sistemlerde en çok rastlanan tür, rezistif ekranlardır. Günümüzün modern cihazlarından birçoğu, aslında rezistiftir. Bu sistemler, adından da anlaşılabileceği gibi dirençseldir yani ekranın tepki vermesi için ona baskı uygulamanız gerekir ve bu baskı ekran üzerindeki katmanda elektriksel bir sinyal meydana getirir. Rezistif ekranlarda ince bir boşlukla ayrılan iki ince katman bulunur. Bu katmanlar haricinde üst kaplama, destek tabakası ve bahsettiğimiz iki katman arasında ayraç noktaları bulunur. Bu iki kaplama birbirine dönüktür. Katmanlar birbirine dokunduğunda yani ekrana basınç uygulandığında elektrik üretilir ve dokunma, bir sinyal olarak işlenir. Bu nedenle rezistif ekranlarda baskıyı oluşturacak herhangi bir nesneyi kullanabilirsiniz.

Rezistif ekranlar basınç ile çalıştığı için çoklu dokunmaya destek vermezler. Yüzeyi elektronik olduğu için normal yazı tahtası olarak kullanma imkanınız yoktur. Akıllı tahtalarda membran yüzey olarak da adlandırılan bu sistemler bozulmaya oldukça müsaittir. Yüzeyin herhangi bir yerinin zarar görmesi sitemin tamamen çalışmaz hale gelmesine sebep olur ve tüm tahtanın değişmesi gerekir. Eğitim sektöründe bu sistemler nadiren kullanılıyor olsa da bahsetmiş olduğumuz problemler yüzünden kullanımı giderek azalmaktadır.

3. Kapasitif Yüzeyli Sistemler

Emkotech Kapasitif akıllı tahta

Kapasitif ekranlar genellikle bir izole edici katmandan (cam ve tahta yüzeyinde kullanılabilecek saydam olmayan yüzeyler) oluşur. Bu katman içerisinde saydam bir iletken madde bulunur. Ekrana dokunulduğunda parmak, akımın dokunulan yere doğru çekilmesine ve voltajın düşmesine yol açar. Yani kapasitif dokunmatik bir yüzeye dokunduğunuzda ekranın elektriksel alanını değiştirirsiniz. Dokunulan noktanın x ve y eksenlerindeki konumu kontrolör tarafından hesaplanıp bilgisayara yollanır. Bunun için farklı teknolojiler kullanılmaktadır, ancak tümü parmağınızın küçük bir dokunuşu ile yüzey üzerindeki voltajı değiştirmesine dayanır. Bu yüzden iletken olan cisimlerle bu ekranı kullanabilirsiniz. 

Kapasitif ekranlar gün geçtikçe daha ince bir hale gelmekte ve üzerine dayanıklı koruyucu yüzeyler konabilmektedir. Aynı zamanda bu sistemler çoklu dokunmaya da izin verir. Bu yüzden kullanımı giderek artmakta ve ucuzlamaktadır. Özellikle akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarda kullanımı giderek artmaktadır. Kapasitif akıllı tahtalar eğitim sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır. Sistemin giderek yaygınlaşmasına rağmen kapasitif akıllı tahtalar hala diğer sistemlere ile karşılaştırıldığında pahalıdır. Bunun sebebi yüzey büyüdükçe bu sistemin teknolojik olarak üretiminin zorlaşmasıdır. Daha büyük yüzey daha fazla ve kaliteli malzeme gerektirir.  Emkotech e-400 Kapasitif Akıllı Tahta modelimiz bu teknoloji ile üretilmektedir. Aynı anda 10 adet çoklu dokunuşu desteklemektedir.

4. Kızılötesi Akıllı Tahta Sistemleri

 

Emkotech 2 - Türkiye'nin ilk yerli akıllı tahtası

 

Kızılötesi (infrared) akıllı tahtalar günümüzde en yaygın kullanılan teknolojidir.  Aslında çok aşina olduğumuz bir sistemin yeniden yorumlanmış halidir. Her gün evlerimizde televizyon kumandasını kullanırız, kumandanın bir tuşuna bastığımızda ucunda bulunan led diye tabir ettiğimiz kızılötesi ışık yollayabilen lambalar bir sinyal gönderir, bunun karşılığı olarak televizyon tarafındaki alıcı LED bu sinyali alır işler ve sistem böylece çalışır. Kızılötesi sitemli akıllı tahtalarda aynı mantıkla çalışırlar.

Tahtanın kenarlarında boylu boyunca tüm çerçeve içerisine dizilmiş, ucunda LED lambalar bulunan verici diye tabir ettiğimiz elektronik kartlar bulunur. Yeşil ile işaretlenmiş bölümler ise yine aynı mantıkta verici kartların karşılığı olan alıcı kartlardır. Yani sinyaller verici kartlardan alıcı kartlara doğru gider, soldan sağa ve aşağıdan yukarıya doğru. Kartlarda bulunan LEDlerin hepsi birden sinyal göndermez, LEDler tek tek yakılır ve karşılığı olan ledlerde sinyal olup olmadığı kontrol edilir. Yani ilk verici kartın ilk LEDinden sinyal gönderildikten sonra karşısındaki alıcı kartın ilk ledi kontrol edilir sinyal gelip gelmemesine göre işlem yapılır. Tüm tahtadaki LEDler sıra ile yanıp söner ve bir tur tamamlanmış olur ve bu işlem belirli bir mantık çerçevesinde sürekli devam ederek tahtanın yüzeyine dokunan bir cisim var mı yok mu diye taranır. Bir cisim tahtaya dokunduğunda “X” ve “Y”noktalarındaki LEDlerde sinyal kesilir ve bir cismin dokunduğu anlaşılmış olur.  Alıcı kartlardan gelen bu sinyaller anakart tarafından işlenir ve bu bilgiler USB kablosu ile bilgisayara aktarılır. Sistem USB kablo ile bilgisayara veri aktarırken aynı zamanda çalışabilmek için gereken gücü de bilgisayardan çeker. Bu değer yaklaşık olarak 30 mA dir.

LEDlerin tek tek yakılması sistemin yavaş çalıştığı yanılgısına sebep olabilir, aksine mevcut sistemler arasında en hızlısıdır. Akıllı tahta veriyi o kadar hızlı yollar ki bilgisayar bu veriyi gerçek zamanlı olarak işleyemez yani gecikmeye, veri yığılmasına sebep olur. Bu yüzden tahtanın anakartı üzerindeki yazılım ile bu hız, bilgisayarın işlem yapabileceği düzeylere gelmesi için yavaşlatılır. 

Emkotech 2 ve Emkotech e-103 modellerimiz bu teknoloji ile üretilmektedir.